רשת מרפאות וטרינריות בדרום

אלרגייה לפרעושים – FAD – Flea Allergic Dermatitis

לא פעם מגיעים לקוחות עם תלונה שחיית המחמד לא מפסיקה לגרד, ללקק, לנשוך את עצמה…למרות הטיפול בקוטלי פרעושים.

סימפטומים אלה לרוב תואמים "אלרגיה לפרעושים" (FAD) אך יכולים להצביע גם על בעיות אחרות כגון אלרגיה למזון או אלרגיה אטופית, טפילי עור, דלקות אוזניים ועוד.

אלרגיה לפרעושים היא השכיחה ביותר בכלבים ובחתולים -בסביבות 80% מכלל האלרגיות!

הגורם האלרגני אינו הפרעוש עצמו אלא הרוק של הפרעוש. כאשר הפרעוש עוקץ את החיה על מנת למצוץ דם הוא מחדיר מעט מהרוק שלו לתוך מחזור הדם.

התגובה לרוק הפרעוש יכולה להימשך גם שבועיים לאחר החשיפה. כלומר שגם אם בע"ח מטופל נגד פרעושים יתכן והתגובה האלרגית תימשך. כמו כן כיוון שרוק הפרעוש מתפזר במחזור הדם, מספיקה עקיצה של פרעוש אחד על מנת לעורר תגובה אלרגית חריפה בכלבים וחתולים רגישים.

האבחון של FAD ‏נעשה ע"פ הסימנים האופיינים:

צואת פרעושיםhotspot

car fad

 • מציאת פרעושים או סימנים לפרעושים ע"ג בע"ח כגון גרגירים שחורים קטנים. אלו הם בעצם צואת פרעושים. מעיכה של הגרגירים על נייר לבן תפיק צבע אדום = דם.
 • בכלבים – אזורי גירוד עיקריים וראשוניים – גב תחתון, בסיס הזנב, ולעיתים גם בטן ומפשעה. סימנים נוספים– מוקדי קרחת עם אודם והפרשות (הוט ספוט ), קשקשת, עור מעובה ומושחר.
 • בחתולים – גרוד צוואר וגב. תיתכן התקרחות סימטרית והופעת פצעונים והפרשות. עלול לערב את כל הגוף.

הטיפול ב-FAD ‏:

 1. עצירת החשיפה לגורם האלרגיה ‏ע"י שימוש בתכשירי הדברה קוטלי פרעושים. נכון להיום, לא קיים תכשיר שדוחה פרעושים, כלומר מונע מהם לעלות על חיית המחמד.
 2. הפסקת הגירוד ובכך הפסקת הפגיעה ‏העצמית.  לפי הצורך נטפל כנגד סימנים אלה באנטיהיסטמינים או סטרואידים. במידה וקיימים זיהומים משניים- דלקות עור קשות או פצעים שהזדהמו -תנתן גם אנטיביוטיקה.
 3. לעיתים יהיה אף הצורך לשימוש בצווארון אליזבטני עד שבע"ח מפסיק להתגרד בעצמו.
 4. הדברה מלאה של הפרעושים צריכה להיעשות מבע"ח הנגוע, מבעלי חיים נוספים בבית שאינם סובלים מאלרגיה, מהסביבה הביתית של הכלב והגינה. נכונות הבעלים להתגייס למשימה היא נקודת מפתח בטיפול מכיוון שחומרי ההדברה דורשים שימוש חוזר ‏ונשנה לאורך זמן בכדי למנוע התפתחות ביצים חדשות היכולות להתפתח לבוגרים.

זכרו , רק חלק קטן ממחזור חייו של הפרעוש הבוגר מתרחש על הכלב והחתול (בניגוד לקרציות ). מעגל החיים הכולל ביצה, לרווה(זחל ) ובוגר, מתרחש  בסביבת בע"ח – בבית ובחצר כל השנה, בעיקר מהאביב ועד סוף הסתיו. היות ועיקר הביצים, הזחלים והגלמים נמצאים בסביבת הכלב ולא עליו יש צורך בטיפול בסביבת הכלב ע"י שאיבה יסודית של שטיחים וספות עליהם הכלב שוכב , ריסוס אזור מרבץ הכלב בחומרים המיועדים לכך בלבד! , ושטיפה יסודית של הרצפות עם חומר חיטוי, במיוחד באזורים המועדפים על הכלב. כדאי להזמין מדביר מוסמך לשם הדברה סביבתית בבית ובגינה .

חומרים קוטלי פרעושים רבים הזמינים במרפאה, ביניהם  :

אמפולות אדוונטג', אמפולות אדוונטיקס, אמפולות אדווקאט, קולר סרסטו, כדור ברווקטו לבליעה.

 

כדאי להיוועץ עם צוות המרפאה על מנת להתאים לבע"ח את התכשיר המומלץ לו ביותר.

 

עדכונים
 • תוכניות הבריאות שלנו

  תוכניות הבריאות לכלבים: תוכנית בריאות לגורי כלבים-בשנה ראשונה 3 חיסוני משושה חיסון כלבת שבב אלקטרוני טיפול מונע שנתי נגד תולעת הפארק. טיפול שנתי נגד תולעי מעיים. ביקור ובדיקת רופא במרפאה-חינם!!!  (לא כולל בדיקות חירום) 15% הנחה על ביקור חירום ואישפוז, צילומי רנטגן, בדיקות דם, אולטרסאונד, ועל בדיקות המבוצעות במרפאה – בדיקת שתן,  FIV/FELV, קדחת הקרציות, […]

 • החלמה במנוחה Cage Rest לבעלי חיים.

  יש מצבים בהם בעלי חיים חולים ו/או פצועים זקוקים למנוחה מוחלטת לתקופה מסוימת כדי להחלים. מה שקרוי cage rest. בדרך כלל cage rest נחוץ כשיש בעיות נוירולוגיות ו/או אורטופדיות שתנועת האברים עלולה להזיק לריפויים. לדוגמא: פריצות דיסק, שברים שאינם ניתנים לקיבוע, מחלות מפרקים, ניתוח אורטופדי וכד'. מטרת השהיה בכלוב היא כדי להגביל את יכולת התנועה […]

 • פרוביוטיקה ותוספי תזונה

  מה הוא תוסף תזונה? תוספי מזון הם מוצרים שנועדו להשלים את התזונה שלנו ועוזרים לתמוך באורח חיים בריא, מחזקים ומשפרים את איכות החיים. מדובר בויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, חומצות שומן וכד' המשמשים לחיזוק מערכת החיסון, המפרקים, העור והפרווה, הרגעה של בעלי החיים ועוד. למה אנו זקוקים לו? לרוב המזון התעשייתי אשר נמצא בשוק לא תמיד […]

 • חשיבות הבדיקה הכללית השגרתית

  אנו מעניקים טיפול לכל בעל חיים חולה או פצוע, אך מאמינים ברפואה מונעת – בדיקה שגרתית לאיתור מוקדם של בעיות או מחלות, ומתן חיסונים וטיפולים מונעים (תילוע ונגד טפילי עור/פרווה). מומלץ להגיע לבדיקה שגרתית במרפאה באופן קבוע, לפחות אחת לשנה. (בעלי חיים מבוגרים, מעל גיל 6 – פעמיים בשנה). כמה שנשתדל לשים לב לבעל החיים […]

 • מתי חשוב לקחת את החיה לוטרינר?

  סימן ראשון למחלה עלול להתבטא בסימנים כלליים של עייפות רבה מן הרגיל, חוסר תיאבון או שינויים בהפרשות, בעיקר אם הם נמשכים יותר מיום. כל מקרה של פגיעת רכב בבע"ח, נשיכה או שריטה בעין ע"י בעל-חיים אחר, מצדיקה פניה דחופה לוטרינר, גם אם לא ניכרת על בעל החיים פציעה. כאשר מביאים הביתה חיה חדשה יש חשיבות […]


Testing