רשת מרפאות וטרינריות בדרום

חיות מחמד מבוגרות

מיהו כלב מבוגר (סניור) ?

חיות מחמד מבוגרות

תוחלת החיים של כלב משתנה ומושפעת מאוד בהתאם לגזע הכלב, גנטיקה, תנאי המחייה , מצב בריאותי ועוד . הזקנה מתחילה מגיל 7 .

סטטיסטית, כלבים מעורבים מאריכים חיים יותר מכלבים גזעיים, וגזעים קטנים מאריכים חיים יותר מגזעים גדולים .(גזעים ענקיים מזדקנים מהר יותר מגזעים ננסיים)

טיפול וטרינרי מניעתי ממלא תפקיד חשוב בשיפור איכות החיים ואורך החיים של חיות מחמד מבוגרות.

עם הגיל,עולה שכיחותן של מחלות רבות בצורה משמעותית: מחלות כליה, מחלות כבד, מחלות אנדוקריניות (הורמונליות), מחלות לב, תהליכים גידוליים ועוד.

הבעיות הנפוצות בכלב המבוגר :

עודף משקל / תזונה לא מתאימה

בעיות שיניים / ריח רע מהפה

אבן שן ודלקת חניכיים

ניוון מפרקים

הסימנים המדאיגים שבגללם כדאי לגשת לוטרינר הם:

 • שינויי תזונה ושתיה.
 • שינויי משקל.
 • שינוי/קושי במתן שתן.
 • ירידה בחוש הראיה, שמיעה והרחה.
 • קשיים בקימה, התעיפות מהירה ושינה מרובה.
 • שינויי התנהגות כללית.

על מנת לזהות מחלות שאלו הסימפטומים שלהם עוד בשלב התת-קליני (לפני שבע"ח מראה סימני מחלה) אנו ממליצים על ביצוע בדיקות סקר רפואיות.

בכלבים מגזעי ענק יש לשקול בדיקות בגילאים מוקדמים יותר.

יש לזכור שבעלי חיים רבים (חתולים יותר מכלבים) מצליחים להסתיר סימני מחלה עד לשלבים מתקדמים למדי של התהליך.

חשוב להדגיש, כי הבדיקות אינן מזהות את כל המחלות הקיימות, אך משפרות בצורה משמעותית את סיכויי הגילוי המוקדם.

הבדיקות המומלצות:

בדיקה גופנית :  הוטרינר יכול לעקוב אחר דברים נראים לעין כגון משקל, מצב השיניים, מצב העור והפרווה, אך גם לקבל אינפורמציה על בעיות חבויות יותר כגון כאבים במפרקים ופגיעה בתנועתיות, רשרוש לבבי, בלוטות לימפה, גידולים שונים ועוד.

ספירת דם : מאפשרת לזהות אנמיה, נטייה לדימומים, דלקות, קדחת קרציות, ירידה בתפקוד מוח העצם ומחלות אוטואימוניות והמטולוגיות.

פאנל ביוכימי : מאפשר לזהות מחלות ספציפיות או ירידה בתפקוד של איברים פנימיים (כליה, כבד, לבלב), בעיות הורמונליות (רמות סוכר לא מאוזנות, יתר / תת פעילות של בלוטת יותרת הכליה ו/או בלוטת התריס) ובעיות במאזן המלחים.

בדיקת שתן : מאפשרת לזהות בעיות ראשוניות של ירידה בתפקוד הכלייתי, סכרת, דלקות שתן ונוכחות של קריסטלים.

צילומי רנטגן : מאפשרים לזהות שינויים או פתולוגיות באיברים פנימיים (לב, ריאה, מערכת העיכול וחלל הבטן), אבנים בדרכי השתן ושינויים בעצמות.

אולטראסאונד בטן : מאפשר לזהות שינויים במבנה וגודל של איברים פנימיים, גודל בלוטות יותרת הכליה (אדרנל), נוזלים חופשיים בחלל הבטן, ותהליכים גידוליים בתוך איברים פנימיים (טחול, כבד, מעיים, שלפוחית שתן).

א.ק.ג : מאפשר לזהות הפרעות קצב לב והגדלת מדורי הלב.

מובן שאין צורך בביצוע של כל הבדיקות הנ"ל בחיית מחמד אשר אינה מראה סימנים קליניים.

עם זאת, אנו ממליצים אחת לשנה על ביצוע בדיקות הכוללות ספירת דם, פאנל ביוכימי ובדיקת שתן לכל חתול או כלב מעל גיל 8.

תזונה ועודף משקל:

עם ההזדקנות מתרחשים תהליכים ביולוגים האחראים להפחתה במסה ובפעילות השרירים, העצבים ורקמות אחרות.

ככלל, בכלב מבוגר ישנה ירידה בדרישה האנרגטית , ירידה ביכולת העיכול  ולעיתים גם ירידה בתיאבון.

במקרים של עודף משקל, יש להזין במזון דיאטטי במקביל לפעילות גופנית. עודף משקל עלול להצטבר בשנים המוקדמות , אך בגיל מבוגר הוא מכביד על תפקוד הלב והמפרקים.

לכן יש לספק מזון בעל  ערך קלורי מתאים  וחלבון ממקור איכותי ובעל נעכלות גבוהה , מזון עתיר סיבים תזונתיים להקלת העיכול והרכב ויטמינים ומינרלים המתאים לצרכיי המזדקן.

לסיכום:הכלב הקשיש

הכלב המבוגר/ קשיש  עלול לסבול ממגוון בעיות הקשורות בגיל, גם אם אינו סובל ממחלה ספציפית.

על ידי בדיקות שגרה ומעקב וטרינרי שוטף, יש סיכוי  לגלות מוקדם מצבי מחלה שונים  ולספק לכלב ולנו הבעלים זמן נוסף של איכות חיים.

עדכונים
 • תוכניות הבריאות שלנו

  תוכניות הבריאות לכלבים: תוכנית בריאות לגורי כלבים-בשנה ראשונה 3 חיסוני משושה חיסון כלבת שבב אלקטרוני טיפול מונע שנתי נגד תולעת הפארק. טיפול שנתי נגד תולעי מעיים. ביקור ובדיקת רופא במרפאה-חינם!!!  (לא כולל בדיקות חירום) 15% הנחה על ביקור חירום ואישפוז, צילומי רנטגן, בדיקות דם, אולטרסאונד, ועל בדיקות המבוצעות במרפאה – בדיקת שתן,  FIV/FELV, קדחת הקרציות, […]

 • החלמה במנוחה Cage Rest לבעלי חיים.

  יש מצבים בהם בעלי חיים חולים ו/או פצועים זקוקים למנוחה מוחלטת לתקופה מסוימת כדי להחלים. מה שקרוי cage rest. בדרך כלל cage rest נחוץ כשיש בעיות נוירולוגיות ו/או אורטופדיות שתנועת האברים עלולה להזיק לריפויים. לדוגמא: פריצות דיסק, שברים שאינם ניתנים לקיבוע, מחלות מפרקים, ניתוח אורטופדי וכד'. מטרת השהיה בכלוב היא כדי להגביל את יכולת התנועה […]

 • פרוביוטיקה ותוספי תזונה

  מה הוא תוסף תזונה? תוספי מזון הם מוצרים שנועדו להשלים את התזונה שלנו ועוזרים לתמוך באורח חיים בריא, מחזקים ומשפרים את איכות החיים. מדובר בויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, חומצות שומן וכד' המשמשים לחיזוק מערכת החיסון, המפרקים, העור והפרווה, הרגעה של בעלי החיים ועוד. למה אנו זקוקים לו? לרוב המזון התעשייתי אשר נמצא בשוק לא תמיד […]

 • חשיבות הבדיקה הכללית השגרתית

  אנו מעניקים טיפול לכל בעל חיים חולה או פצוע, אך מאמינים ברפואה מונעת – בדיקה שגרתית לאיתור מוקדם של בעיות או מחלות, ומתן חיסונים וטיפולים מונעים (תילוע ונגד טפילי עור/פרווה). מומלץ להגיע לבדיקה שגרתית במרפאה באופן קבוע, לפחות אחת לשנה. (בעלי חיים מבוגרים, מעל גיל 6 – פעמיים בשנה). כמה שנשתדל לשים לב לבעל החיים […]

 • מתי חשוב לקחת את החיה לוטרינר?

  סימן ראשון למחלה עלול להתבטא בסימנים כלליים של עייפות רבה מן הרגיל, חוסר תיאבון או שינויים בהפרשות, בעיקר אם הם נמשכים יותר מיום. כל מקרה של פגיעת רכב בבע"ח, נשיכה או שריטה בעין ע"י בעל-חיים אחר, מצדיקה פניה דחופה לוטרינר, גם אם לא ניכרת על בעל החיים פציעה. כאשר מביאים הביתה חיה חדשה יש חשיבות […]


Testing